środa, 21 października 2009

Rugby? Rugby... Rugby!

Każdy słyszał kiedyś o rugby, ale mało kto tak naprawdę wie o co w tym chodzi i z czym to się je. Gdy mówię, że gram w rugby ludzie z reguły myślą, że chodzi o tę grę w której nosi się śmieszne hełmy i zbroje, mówią że najbardziej podobają im się gole lub pytają, gdzie trzymamy te wszystkie konie.. O ile w pierwszym przypadku można ich jeszcze zrozumieć, ostatecznie w futbolu amerykańskim piłka też jest jajowata, a gra kontaktowa, o tyle pozostałe skojarzenia są dość zabawne. A więc co to jest to tajemnicze rugby?

Mówi się o tym sporcie, że to chuligańska gra dla gentlemanów (podczas, gdy piłka nożna to gentlemańska gra dla chuliganów), że jest to najbardziej zespołową ze wszystkich dyscyplin, że to sport dla każdego – wysokiego, niskiego, szczupłego i krępego (jedynym koniecznym warunkiem jest waleczne serce), że rugbysta to skończony atleta – zwinny jak judoka, silny jak zapaśnik, o motoryce lekkoatlety itp., że Puchar Świata w rugby to 3 pod względem oglądalności (po Mistrzostwach Świata w piłce nożnej oraz Olimpiadzie) impreza sportowa na świecie, że rugby jest w wielu krajach sportem narodowym.. To wszystko prawda.

Rugby narodziło się w Angielskiej miejscowości o nazwie.. Rugby, gdy podczas meczu piłki nożnej pewien sfrustrowany postawą swojej drużyny zawodnik William Webb Ellis, postanowił wziąć sprawy, a co za tym idzie – piłkę, w swoje ręce. Z futbolówką pod pachą wbiegł do bramki rywala dając początek tej wspaniałej dyscyplinie sportu.

Rugby to zespołowa gra walki, 15 (lub 7 w olimpijskiej odmianie) zawodników z każdej strony toczy zażartą walkę o każdy metr boiska. Symbolem rugby jest jajowata piłka, którą można rzucać (tylko do tyłu!), kopać, nosić i przykładać na polu punktowym przeciwnika (to jest zdecydowanie najprzyjemniejsze). Rugbyści na boisku grają twardo, ale zgodnie zasadami, nie symulują fauli, nie kłócą się z sędzią, szanują rywala. Nawet, gdy podczas meczu puszczą nerwy, to po jego zakończeniu zawodnicy podają sobie ręce w przyjacielskiej atmosferze, podczas słynnej 3 części meczu. Gra doskonale rozwija ogólną sprawność (ze względu na wiele zróżnicowanych elementów gry), cechy wolicjonalne i zmysł taktyczny. Jednak aby naprawdę poznać czym jest ten sport, trzeba doświadczyć go na żywo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz