Ktoś kiedyś powiedział (nie tak znowu dawno temu), że „jedyne miejsce, gdzie mężczyzna może pozostać sobą jest boisko” - i owszem, jednym z niewielu miejsc gdzie starożytny etos sportowca przetrwał do dziś jest boisko rugby. Nie można oczywiście zawęzić grona prawdziwych sportowców tylko do rugbystów i rugbystek (kobiety również przekonały się o uroku tej dyscypliny, czyniąc ją jeszcze bardziej urodziwą), bowiem na wielu sportowych arenach dochodzi do heroicznych wyczynów sportowców. Myślę jednak, że gdyby starożytni znali rugby, uczynili by z tej gry wiodącą dyscyplinę hartującą zarówno ciało jak i ducha.
Rugby doskonale rozwija ogólna sprawność i motorykę, dzięki różnorodnym elementom gry. Rozwija szybkość, wytrzymałość, zręczność i zwinność, angażuje wszystkie partie ciała, przez co doskonale rozwija tonus mięśniowy, w tym trudne do wyćwiczenia na siłowni mięsnie wewnętrzne i stabilizujące całą postawę. Doskonale nadaje się do kształtowania sprawności fizycznej młodych ludzi lub jako trening uzupełniający do innych dyscyplin sportowych.
Rugby ma też bardzo dobry wpływ na kształtowanie psychiki zawodników. Jako gra wybitnie zespołowa, uczy dyscypliny, ukierunkowania swoich działań dla dobra drużyny (zdarza się, że zawodnik ma np. dwa razy piłkę w meczu, a i tak jest najlepszy na boisku), odporności na stres (rugby jest grą kontaktową, dlatego stres towarzyszący meczowi jest wyższy niż w innych grach zespołowych), szacunku dla rywala i dla samego siebie. Obowiązuje tu zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, nie ma gwiazdorstwa, wszyscy zawodnicy wspierają się na boisku i poza nim. Znajomości z rugowego boiska przydają się później niejednokrotnie w życiu – rugbiści wspierają się w życiu prywatnym i pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Poza tym ganianie się za jajowatą piłką to doskonała możliwość, by w konstruktywny i przyjemny sposób rozładować niezużyte pokłady energii.
Wkrótce przybliżę ogólną mechanikę gry w rugby, a już teraz zapraszam na mecz Polska Czechy, który odbędzie się 25.10.09. w Warszawie na stadionie Polonii przy Konwiktorskiej 6. Jest to doskonała okazja, by na własne oczy przekonać się o pięknie tego sportu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz