środa, 21 października 2009

Istnieje kilka odmian rugby, za klasyczną uważa się rugby 15-osobowe. Postaram się przybliżyć podstawowe założenia tej gry, często określanej mianem rugby union.

Mecz odbywa się na boisku o wymiarach 100x70 metrów (jak do piłki nożnej), z dwoma bramkami w kształcie litery H (jej szerokość to 5,6m a wysokość zawieszenia poprzeczki 3m)

trwa 2x 40 minut (gra się do tzw. piłki więc póki drużyna atakująca może grać bez względu na czas, do momentu gdy popełni błąd lub straci piłkę)

Sędziów powinno być 4: główny, 2 liniowych oraz techniczny (tzw. video arbiter, który w kluczowych momentach, np. podczas wątpliwych punktów, analizuje akcję na video). Warto zwrócić uwagę, że sędzia w rugby cały czas komunikuje zawodnikom ich błędy (by jak najrzadziej sięgać po gwizdek i zachować płynność gry) oraz cieszy się ich szacunkiem (jedynie kapitan ma prawo dyskusji z arbitrem, a zawodnicy nie podważają jego decyzji).

Rugby posiada wiele szczegółowych przepisów, ze względu na zróżnicowanie elementów gry. Na początek, aby móc grać lub oglądać rugby, wystarczy znać tylko kilka podstawowych.

Punkty zdobywa się poprzez przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (znajdującym się na końcu boiska) dające 5 punktów lub poprzez kopy, których są 3 rodzaje.

Podwyższenie dające 2 punkty, przysługuje drużynie, która zdobyła przyłożenie (kopie się wówczas z pozycji odpowiadającej miejscu zdobycia przyłożenia – jeśli to zostanie zdobyte przy skrzydle, kop jest ze skrzydła, a więc z trudnej pozycji, w przypadku przyłożenia pomiędzy słupami, kopie się na wprost słupów – jest to najłatwiejsza pozycja).

Karny daje 3 punkty – kop odbywa się z miejsca przewinienia.

Drop-gol – kop z pół woleja, z dowolnej pozycji podczas gry (bardzo trudny element).

Pora przyjrzeć się najważniejszemu z elementów gry w rugby – zawodnikom.

Drużyna podzielona jest na 2 formacje – młyn (8 zawodników) i atak (7)

Młyn składa się zazwyczaj z potężniejszych, ale nieco mniej zwinnych zawodników. Ich zadaniem jest.. gra w młynie (8 ludzi z każdej drużyny, staje naprzeciw siebie, wiąże się ze sobą tworząc coś na kształt wielkiego pająka i mocuje się między sobą, walcząc o piłkę wrzuconą pomiędzy 2 drużyny), w aucie (zawodnicy obu drużyn stają w rzędzie obok siebie i wynoszą w górę najwyższych zawodników, by ci walczyli o wrzucaną piłkę w powietrzu), a w tzw. grze otwartej starają się skupiać przeciwnika w jednym miejscu, przełamywać linię obrony penetracyjnymi wejściami, a w obronie odzyskiwać piłkę w przegrupowaniach.

Atak tworzą zawodnicy nieco mniejsi od tych z młyna, za to bardzo wybiegani, zwinni i dobrze przygotowani technicznie. Są oni odpowiedzialni za rozgrywanie piłki (często w grę wchodzą finezyjne zagrywki specjalnie przygotowane do zmylenia przeciwnika, po otrzymaniu piłki z młyna), kopanie jej, kontrataki oraz wykańczanie akcji ofensywnych.

We współczesnym rugby role młyna i ataku często się przenikają, dlatego zawodnicy stają się coraz bardziej wszechstronni i niekiedy ciężko odróżnić zawodnika młyna i ataku.

Każdemu zawodnikowi przypisany jest numer od 1 do 15 określający jego pozycję na boisku, (dlatego w rugby nie spotkasz zawodników z numerem 0 lub 99). Oto one:

1- Lewy filar – dość wysoki i bardzo silny zawodnik, jego zadaniem jest przede wszystkim walka w młynie, wynoszenie w aucie, oraz gra w przegrupowaniach. Wzrost 180 – 190 cm, waga 110 - 120 kg

2- Młynarz – niższy od filarów, uzupełnienie III linii, ale również bardzo silny. Wrzuca do autu, walczy o piłkę w młynie, angażuje się w przegrupowania. Wzrost 170 – 180 cm, waga 100 kg

3- Prawy filar – najpotężniej zbudowany zawodnik, pełni te same zadania co lewy filar, z ta różnicą, że ma naprzeciw siebie 2 zawodników. Wzrost 180 – 190 cm, waga 110 - 120 kg

4- Druga linia (wspieracz) – najwyższy na boisku i bardzo silny zawodnik. Jeśli I linia młyna jest silnikiem to gracze II linii to tłoki. Zawodnik na tej pozycji skacze w aucie, ma za zadanie wygrywać przegrupowania i dominować w grze obronnej. Wzrost 190 i więcej cm, waga 110 i więcej

5- Druga linia (wspieracz) – dokładnie to samo co jego kolega na pozycji.

6- Rwacz od zamkniętej (skrzydłowy młyna) – dość wysoki i bardzo atletyczny zawodnik. Można go porównać do psa gończego, jego zadaniem jest powstrzymywanie ataków przeciwnika, dezorganizowanie jego gry, oraz wspieranie działań ofensywnych swojego zespołu. Jest silniejszym, ale i mniej mobilnym z rwaczy. Wzrost 190 cm, 100 kg i więcej

7- Rwacz od otwartej (skrzydłowy młyna) – zawodnik o podobnych zadaniach, co jego kolega ze strony zamkniętej, z tym że bardziej wybiegany i bardziej ofensywny. Wzrost 190, waga 100 kg

8- Wiązacz – potężny i wybiegany gracz, to on dowodzi młynem, często skacze w aucie, podnosi piłkę z młyna, wspomaga atak w grze z kontry. Wzrost 190 cm, waga 110 kg

9- Łącznik młyna – mały i zwinny zawodnik, cechujący się doskonałym przeglądem pola, znakomita wytrzymałością, sprytem i techniką. Wrzuca piłkę do młyna wyciąga ją z przegrupowań, nadaje kierunek i tempo grze. Bardzo odpowiedzialna pozycja.

10- Łącznik ataku – gracz dobrze wyszkolony technicznie, dobrze grający nogą. To on najczęściej wybiera wariant zagrywki w ataku, wykopuje piłkę w aut lub na bramkę.

11- Lewy skrzydłowy – Najszybszy na boisku i bardzo zwinny zawodnik o zróżnicowanych warunkach fizycznych. Jego zadaniem jest przede wszystkim wykańczanie akcji ofensywnych drużyny, także po prawej stronie boiska, oraz gra z kontry.

12- Pierwszy środkowy ataku (center) – bardzo wszechstronny zawodnik, dobrze wyszkolony technicznie. Jego zadania są bardzo zróżnicowane, należy rozgrywanie piłki, przecinanie linii obrony przeciwnika oraz gra defensywna.

13- Drugi środkowy ataku (center) – zawodnik o podobnych cechach i zadaniach co I center. Para środkowych musi bardzo dobrze ze sobą współpracować.

14- Prawy skrzydłowy – tak samo jak lewoskrzydłowy, z tym że po drugiej stronie boiska.

15- Obrońca – szybki zawodnik, dobrze grający nogą, posiadający pewny chwyt. Musi włączać się w akcje ofensywne, grać z kontry i ubezpieczać tyły swojej drużyny.

Zawodnicy ataku posiadają bardzo zróżnicowane warunki fizyczne, dlatego trudno podać ich wymiary choćby w przybliżeniu. Najmniejszym zawodnikiem jest 9, u reszty zawodników ataku wzrost nie gra roli, a ich waga wynosi od 80 do nawet ponad 100 kg.

3 komentarze:

  1. No z tymi wytycznymi co do wzrostu i wagi to troche przesada, w polskiej lidze takie dane nie maja prawda bytu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W zasadzie po co jest młyn. Jest to dla mnie najmniej zrozumiały element gry.

    OdpowiedzUsuń
  3. do Roberta
    bez dobrego młynu nie wygrasz meczu w rugby! :-), to tak jakby grać mecz w piłkę bez bramkarza, teoretycznie możesz wygrać, ale wszyscy wiedzą że to niemożliwe :-)

    OdpowiedzUsuń